בישול ואירוח יפני

האוכל היפני הפך פופולרי מאד בעולם, בניגוד לדעה הרווחת הוא בהחלט לא רק סושי. למעשה ארוחה יפנית מסורתית אותה מכינים בבית שונה מהמאכלים המוצעים במסעדות ובדוכני רחוב ביפן.

האוכל הביתי עשיר בטעמים ובמרקמים, מבוסס על מס’ שיטות הכנה איתן מקובל לגוון את תפריט הארוחה.

בכל ארוחה, לעיתים אפילו בוקר צהריים וערב – יהיו המרכיבים היסודיים – מרק מיסו ואורז לבן, אליהם מתווספות מנות צד, כל מנה עשויה בשיטת בישול שונה. הרעיון הוא לגוון בטעמים, במרקם ולהעשיר את התפריט בגווני וטעמי העונה באמצעות ירקות, דגים ומוצרים נוספים המותאמים לזמן בשנה.
הארוחה תמיד עשירה ומגוונת הודות לשיטות הבישול השונות.

המתנה הראשונה שקיבלתי מחמותי היפנית היתה סינר, מכאן למטבח היתה הדרך קצרה. פעם הדרך המקובלת ללמוד לבשל היתה באמצעות חוברות מאויירות ומצולמות מלאות בהסברים מפורטים לעקרת הבית היפנית הצעירה, בכל שבוע התעדכנתי בחוברת חדשה, החלפתי מתכונים עם חברות וכמובן למדתי מחמותי מיאקו את סודותיה למנות האהובות על בנה האנין והביקורתי למדי – מה שתרם ללימוד ולמוטיבציה שלי להשתפר.

כאשר שבנו לארץ המוצר היחיד שניתן היה להשיג היה סויה “קיקומן” וגם זה רק בחנויות הטבע המובחרות. מאז הפכה ישראל להיות מעצמה קולינרית והיום ניתן להשיג כמעט בכל סופר את מוצרי היסוד הדרושים במטבח היפני.

הבישול היפני פשוט ואינו דורש זמנים ארוכים במטבח, טריות הירקות והמרכיבים נשמרת וכך גם יופיין של המנות בהגשתן.

סדנאות

בקוקשי – הבועה היפנית מתקיימים מפגשים ייחודיים בהם הדגש הוא על החוויה האותנטית. הסדנאות אישיות ומותאמות לזוג ועד קבוצה של שמונה איש.
משנת 2012 מתארחים בקוקשי אורחים צעירים ומבוגרים, זוגות, משפחות, קבוצות של חברים או קולגות לעבודה.
מהרגע בו נכנסים אורחיי אל הבועה היפנית חולצים נעליים במנהג יפן, נועלים נעלי בית אישיות, יושבים בחדר היפני ושותים תה יפני משובח, נהנים ממראה הגן הקטן, אותו יצרתי בהשראת הגנים ביפן.
לאחר מפגש הכרות בחדר היפני עוברים אורחיי למטבח ואנו מכינים יחד ארוחה יפנית מסורתית.

במהלך ההכנה והטעימות במטבח מתוודעים המשתתפים למוצרי היסוד במטבח היפני, מגוון שיטות בישול ואופני הכנה של המנות בתפריט, טיפים של עקרת הבית היפנית והכל מתובל בהרבה ידע מעשיר ומסקרן.
לאחר ההתנסות המשותפת יוכלו ליישם ולהכין בעצמם את המתכונים אותם יקבלו במייל לאחר הסדנה.
את המאכלים שהכנו נגיש באופן יצירתי ואסתטי בכלים מיוחדים מאוסף הבית.
זה הזמן לבטא את היצירתיות והמשיכה ליופי, ביפן האסתטיקה היא ערך חשוב בפני עצמו שבא לידי ביטוי בכל תחום.
כאשר האוכל מוגש באופן אסתטי הלב מתרחב וההנאה מהארוחה גדולה יותר. אורחיי מוזמנים לאכול בכלים מיוחדים, חלקם נאספו במשך השנים, חלקם נוצרו על ידי.
את הארוחה סועדים בחדר היפני המשקיף לגן זן קטן, תוך שתיית סאקה – יין אורז יפני, סיפורים אודות יפן הן ברמה האקדמית והן בפן האישי.

“החוויה בקוקשי היא מאד חושית – נכנסים לבועה היפנית ולכמה שעות מרגישים בכל החושים יפן, החל ממראה החלל היפני והכלים היפים, הקולות והצלילים ועד הריחות והטעמים של המאכלים היפנים הנהדרים.”

החוויה אצל טל הייתה יוצאת דופן. לכמה שעות הרגשתי שנחתתי ביפן. הצלחתי להכיר מעט מהתרבות, המנהגים, האוכל, הציור, והכל באווירה נעימה ורגועה, מוזיקה וסיפוריה המעניינים של טל.
בהחלט מומלץ ושובר שגרה!

טליה

טל, האירוח שלך היה מדהים, היה לי כיף מהרגע שדרכה כף רגלי בביתך ועד הרבה אחרי. המקצועיות, הידע וההבנה תרמו כלכך הרבה לחווית ההכנה. הרצון שלך לשתף בידע הזה והסובלנות שלך היא כל מה שצריך בשביל להחדיר קצת יפנית בישראלים.
תודה על הכל מומלץ בחום!

משה

ממליצה בחום על טל, מארחת מקצועית, נעימה ומרתקת. זוהי לא רק סדנת בישול, אלא חוויה יפנית מדהימה.

הילה